aktualna pogoda:
°C
hPa
deszcz: 0.0 mm
wiatr: km/h
pogoda na 4 dni »

Wielki jubileusz Echa


poniedziałek 25 czerwiec 2012 15:00

Piękny jubileusz 120 lat istnienia przypadł w udziale Towarzystwu Śpiewaczemu Echo z Kalisza. Uroczystości jubileuszowe odbyły się w ramach Wielkopolskich Spotkań Chóralnych „Carmen Sacrum Festiwal”.

Chórzyści z całej wielkopolski zjechali się do Kalisza, by uczestniczyć w odbywających się już po raz dziewiętnasty Wielkopolskich Spotkań Chóralnych „Carmen Sacrum Festiwal”. Tegoroczna edycja muzycznego wydarzenia była okazją do wspólnego świętowania jubileuszu 120-lecia istnienia Towarzystwa Śpiewaczego Echo z Kalisza.

Stąd też niezwykła wystawa zatytułowana ‘”Czy to jeszcze pamiętasz? 120 lat śpiewu chóralnego w Bazylice Kaliskiej”, którą zorganizowano w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina W ramach obchodów zorganizowano także koncert plenerowy "Lipiński – Niemen" oraz mszę świętą w Bazylice św. Józefa, która zgromadziła wielu znamienitych gości. W trakcie nabożeństwa miedzy innymi wystąpili: Chór Chłopięcy Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej oraz Chór Chłopięco-Męski Bazyliki Kaliskiej. Był też czas na przemowy oraz prezenty. - Dziękuję, że przybyliście na to spotkanie, na wielkie śpiewanie, do którego w tym roku dołączą muzycy z Filharmonii Kaliskiej. Myślę, że będzie to prawdziwe święto pieśni i muzyki. Rozpoczął je koncert w świątyni, w której pieśń poświęcona Bogu, św. Rodzinie i św. Józefowi zawsze była obecna – mówił do zebranych prezydent Janusz Pęcherz. - Ta świątynia z cudownym obrazem świętej Rodziny – przechowująca najstarsze skarby narodowe, jak choćby patenę romańską Mieszka III i kielich gotycki króla Kazimierza Wielkiego – jest duchowym skarbem miasta. I to właśnie tutaj, w jej bibliotece odkryty został przed kilku laty XVI-wieczny graduał, zawierający zapisy pieśni wykonywanych podczas nabożeństw. 500-letnia, unikatowa księga, zaświadcza o obecności pieśni, przez którą wyrażana jest miłość do Boga. Ile takich tajemnic kryją te dostojne mury? Oby jak najwięcej! Może odkryjemy ślady dawnego śpiewania, obecności w tym miejscu najstarszych kaliskich chórów. Dzisiaj świętować i przypominać będziemy rocznicę, jakże ważną, wiekopomną, wartą zapisania w annałach historii miasta, 120-lecia Śpiewania Chóralnego w Kaliszu. A rzecz odnosi się do tej formy artystycznego wyrazu, który nazywamy chórem, z jego specyfiką, artystyczną odrębnością, niepowtarzalną barwą i wyrazem interpretacyjnym. Dobrze więc, że w tym miejscu, dzięki dobroci kustosza tego miejsca, sanktuarium św. Józefa, dzięki staraniom Towarzystwa Śpiewaczego Echo, jego zarządowi z panem prezesem na czele oraz dyrektorowi artystycznemu i dyrygentowi Markowi Łakomemu, tradycje śpiewu chóralnego zostaną przypomniane, a przyszłym pokoleniom dedykowane. Miasto przyłącza się do tego święta ochoczo i z radością, bo widzi w nim swoją historię i tradycję. Tradycję, która krzepi, która nas wzmacnia, która mury tego miasta czyni wielkimi.

Stowarzyszenie otrzymało od miasta teczki do nut w liczbie 303 i obraz olejny miasta autorstwa Janusza Lewandowskiego z Bazyliką św. Józefa jako motywem przewodnim.

Oprac.EG/Źródło: www.kalisz.pl

 
 

Zobacz także:


Strona główna  •   Turek.net.pl •  

Strony portalu Kalisz.info.pl są monitorowane przez Google Analytics •  Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu oraz plików cookie •  Projekt, realizacja, hosting online24.pl