aktualna pogoda:
°C
hPa
deszcz: 0.0 mm
wiatr: km/h
pogoda na 4 dni »

Seniorzy też mają talent


czwartek 22 listopad 2012 20:00

Ponad 150 dojrzałych artystów pojawiło się na scenie kaliskiej auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Zarówno talenty wokalne, jak i umiejętności manualne seniorów podziwiac można było w ramach Festiwalu Twórczości Artystycznej „Dojrzały Talent” .

Cieszącą się ogromnym powodzeniem imprezę zorganizowano w Kaliszu z kilku powodów. Między innymi wpłynął na to fakt, iż rok 2012 został ogłoszony przez Parlament Europejski „Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej” . Imprezie przyświecała także idea edukowania młodego pokolenia do starości oraz przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu ludzi starszych. Wydarzenie było również doskonałą okazją do zaprezentowania szerszemu gronu odbiorców talentów, które na codzien niekoniecznie są eksponowane.

Organizatorom festiwalu bez problemu udało się dotrzeć do osób, które wykazują się kreatywnością i aktywnością, a jednocześnie chcących wzmocnić poczucie własnej wartości i przynależności do grupy o podobnych zainteresowaniach. - To przedsięwzięcie nosi piękną nazwę „Dojrzały Talent”. Zastanawiałem się nad jej sensem, znaczeniem i przekazem i doszedłem do przekonania, że przypisać mu można wszystkie możliwe treści. Z talentem jest jak z owocem. Na początku jest kwiat, który zawiązuje się w owoc, owoc rozwija się, nabiera kształtu, odpowiedniej wielkości. Ale przez długi czas ten owoc jest kwaśny, zielony, bez wyrazu. Dopiero z czasem, powoli, pod wpływem słońca, powietrza i ciepła dojrzewa, nabierając koloru i smaku. I ten proces dojrzewania jest najważniejszy. Po nim owoc smakuje najbardziej. Dostrzegam jednakże w nazwie festiwalu inne jeszcze znaczenie i przesłanie. Oto dojrzały talent może być także pragnieniem, które noszone w sercu przez całe pracowite, wypełnione obowiązkami rodzinnymi, pracą, wszelkiego rodzaju powinnościami społecznymi, może ujrzeć światło dzienne wtedy, gdy te obowiązki i powinności wygasają, gdy w pełni już dojrzały człowiek może ujawnić swoje skryte marzenia, swoje talenty. Czy nie jest właśnie tak, że dzieci, praca, zakupy, pranie, szkoła, codzienne obowiązki, tydzień za tygodniem, miesiąc za miesiącem nie pozwalały nam podnieść głowy? Wiele osób z niecierpliwością czeka na ten moment, by rozpocząć życie na nowo, by dać ujście swoim pasjom, oddać się w pełni i do końca swoim marzeniom o spełnieniu w malarstwie, poezji, fotografii, pisaniu wspomnień, a nawet wręcz powieści, muzyce, rękodziełu artystycznemu. Wybuchają talenty już dojrzałe, otoczone doświadczeniami życiowymi, przemyśleniami i świadomością celu. Wcale niemało jest przykładów z literatury czy malarstwa debiutów późnych, ale doskonałych, zadziwiających. Czym?  spytają Państwo. Jak to czym? Dojrzałością –mówił w trakcie imprezy Janusz Pęcherz, prezydent Kalisza

Chęć udziału w tym niezwykłym festiwalu wyraziło ponad 150 osób z powiatów jarocińskiego, kaliskiego, pleszewskiego, krotoszyńskiego, ostrowskiego i ostrzeszowskiego, Miasta Ostrowa Wlkp. i Miasta Kalisza. Ich umiejętności w trzch kategoriach: śpiew, prace plastyczne oraz rękodzieło oceniała komisja artystyczna w składzie: Jacek Konopka, wiceprezydent miasta, przewodniczący, dr hab. Monika Kostrzewa, prodziekan, prof. UAM, dr Katarzyna Piątkowska –Pinczewska, prodziekan, dr hab. Kazimierz  Madziała, prof. UAM, dr hab. Andrzej Ryłko, prof. UAM, dr  Jolanta Wdowczyk oraz dr Jerzy Wypych. Wśród najlepszych znaleźli się:

I.  MALARSTWO I RZEŻBA

1. Maria Grobelska (kopie obrazów Klimta i in.)
2. Teresa Gralińska ( "Abstrakcja")
3. Irena Jędrzejak (pejzaż pt .”Calisia” )
4. Wiesław Szlachciarek (3 rzeźby)

 

II.  HAFT   

1. Maria Politowicz  (obraz "Kwiaty w wazonie" – haft krzyżykowy)
2.  Halina Bryl ("Ostatnia wieczerza", "Dziewczynka z psem" – haft krzyżykowy)
3. Janina Patelka (serwety – snutka golińska)

 

III.  FRYWOLITKA,  PRACE SZYDEŁKOWE  ORAZ INNE TECHNIKI HAFCIARSKIE

1. Bonifacy  Miklas (serwety - frywolitka / koronka czółenkowa)
2. Stanisława Kowalska (elementy regionalnego stroju wielkopolskiego : czepiec i in.)
3. Teresa Pych (obrus, serweta -  haft filet / koronka siatkowa)

 

IV. POZOSTAŁE TECHNIKI RĘKODZIELNICZE

1. Lucyna Zawadzka (plecionki ze słomy)
2. Anna Jabłońska(bukiety kwiatów z krepiny)
3. Bożena  Wlaźlak (malowane pióra)

 

V. KATEGORIA WOKALNA

1. Krystyna Melczak – Jarocin
2. Krzysztof Ogórkiewicz- UTW Ostrów Wlkp.
3. Elżbieta Bąk - DDPS Kalisz

Oprac.EG/ Źródło:www.kalisz.pl

 
 

Zobacz także:


Strona główna  •   Turek.net.pl •  

Strony portalu Kalisz.info.pl są monitorowane przez Google Analytics •  Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu oraz plików cookie •  Projekt, realizacja, hosting online24.pl