aktualna pogoda:
°C
hPa
deszcz: 0.0 mm
wiatr: km/h
pogoda na 4 dni »

Archiwum bogatsze dzięki mieszkańcóm


wtorek 19 luty 2013 18:00

151 jednostek inwentarzowych trafiło w ubiegłym roku do magazynów Archiwum Państwowego w Kaliszu. Zebrane materiały to efekt pomocy osób indywidualnych i instytucji kulturalnych, które zdecydowały się przekazać swoje zasoby.

Archiwum Państwowe w Kaliszu podsumowało akcję pozyskiwania darów, jaka została przeprowadzona w roku ubiegłym. Materiały, które udało się w ten sposób zebrać często stanowiły uzupełnienie zbiorów niekompletnych, znajdujących się już w placówce. Wśród tych najbardziej znaczących, znalazły się, przekazane przez zmarłego w ubiegłym roku Waldemara Pola, fotografie przedstawiające drewniane chałupy z Dobrzeca z lat 50. XX w., wiatrak z okolic Kalisza z 1968 czy też tablicę pamiątkową poświęconej legionistom uwięzionym w Szczypiornie w 1917 r. z tamtejszego kościoła, zrobione tuż po jej odsłonięciu w 1989 r.

Interesujący dokument przekazali także Alfred Kaczmarek i Andrzej Gierosz. W pierwszym przypadku był to apel „Do Młodzieży m. Kalisza” z listopada (?) 1956 r. sygnowany „Grupa aktywu skupionego przy ZM ZMP w Kaliszu”, do której należał m.in. A. Kaczmarek. Grupa ta nawoływała, na fali odwilży popaździernikowej, do odnowy ruchu młodzieżowego w mieście i czynnego włączenia się do „czystego nurtu demokratyzacji socjalistycznej”. W drugim natomiast archiwum wzbogaciło się o druk kaliski „Pamiątka jubileuszowa 50-lecia ogłoszenia św. Józefa patronem diecezji włocławskiej (kujawsko-kaliskiej) 1880-1930”. Wśród darów znalazły się także: fotografie dotyczące straży pożarnej w Kaliszu z lat 50. XX w., współczesnych imprez sportowych (np. 6 Pielgrzymka Biegowa Ostrzeszów-Kalisz-Częstochowa z 2002 r.), programy rajdów turystyczno-krajoznawczych, czy fotografie pochodów 1-majowych pracowników FWR „Runotex” z lat 60. XX w, które postanowił przekazać Marcin Białożyt.

Pracownicy AP dziękują darczyńcom i zachęcają do przekazywania wszelkiego rodzaju dokumentów obrazujących życie polityczne, społeczne, kulturalne, gospodarcze itp., bez względu na formę (tj. dokumenty urzędowe, prywatne, fotografie, plany i mapy, czasopisma, plakaty, afisze i inne druki ulotne). Ponieważ Archiwum działa i gromadzi archiwalia z terenu byłego województwa kaliskiego, chętnie przyjmie dokumenty dotyczące nie tylko Kalisza i regionu kaliskiego, ale także jarocińskiego, kępińskiego, krotoszyńskiego, ostrowskiego, ostrzeszowskiego, pleszewskiego, wieruszowskiego czy też sycowskiego.

Oprac.ED/ Więcej na: www.kalisz.pl

 
 

Zobacz także:


Strona główna  •   Turek.net.pl •  

Strony portalu Kalisz.info.pl są monitorowane przez Google Analytics •  Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu oraz plików cookie •  Projekt, realizacja, hosting online24.pl